Ücretsiz Online Fotoğraf Kursu

Erdem Zengin Uygulamalı Online Fotoğraf Kursu Video Anlatımları

Bu bölümde Erdem ZENGİN ‘in uygulamalı fotoğraf kursunun bütün videolarına ulaşabilirsiniz. Videoları sırası ile izlemeniz ve uygulamaları kendi makineniz ile yapmanızı tavsiye ederim. Dilerim herkes için çok faydalı olur. Sevgiler, selamlar, bol ışıklı günler.

1. Ders : Fotoğraf Nedir?

Fotoğraf Makinesi nasıl bulunmuştur? Camera Obscura Nedir? Fotoğraf kelimesinin anlamı nedir? İlk Fotoğraf nasıl çekilmiştir? İlk dijital fotoğraf makinesi hangisidir? Fotoğrafın tarihi;

2. Ders: Objektif Nedir?

Objektif nedir? Objektif ne işe yarar? Objektif çeşitleri nelerdir?

Erdem Zengin’in kanalına abone olarak diğer videoları izleyebilirsiniz.

3. Ders: Otomatik Netleme

Otomatik netleme nedir? Netlik halkası nasıl kullanılır? Otomatik netleme noktası nasıl değiştirilir? Fotoğrafta nerenin net olacağına nasıl karar veririz? Otomatik netleme modları nelerdir? Otomatik netleme modları AF-C AF-S AF-A AL SERVO ONE SHOT AL FOCUS ne işe yarar? Nasıl Kullanılır?

BİZE ULAŞIN

4. Ders: Odak Uzaklığı

Odak Uzaklığı Nedir? Odak uzaklığının etkisi nedir?

Erdem Zengin’in kanalına abone olarak diğer videoları izleyebilirsiniz.

5. Ders: Normal Açılı Objektif (50 mm)

Hangi odak uzunluğu normal açı olarak kabul edilir? 50 mm lik objektiflerin avantajları nelerdir?

6. Ders: Geniş Açı Objektif

Geniş açı objektiflerin görüş açısı nedir? Hangi objektifler geniş açı objektif olarak kabul edilir? Geniş açı objektiflerdeki fıçı bükülmesi nasıl oluşur?

7. Ders: Dar Açılı – Tele Objektif (70 – 1300 mm)

Dar Açılı Objektif (Tele Objektif) nedir? Nerede kullanılır?

8. Ders: Odak Uzaklığı Perspektif Etkisi

Odak uzaklığının değişmesinin arka plan üzerinde nasıl bir etkisi olur. Arka plandaki objeyi büyütmek ve küçültmek elimizde. Objeden uzaklaşarak zom yaparsak arkadaki nesneler büyür. Objektiflerin özelliklerini sıralarken: Geniş açı objektiflerde öndeki nesneler olduğundan büyük arkadaki objeler olduğundan küçük görülür. Tele objektiflerde öndeki nesneler olduğundan küçük arkadaki nesneler olduğundan büyük görülür demiştik. Bu değişimi bu videoda inceleyelim.

9. Ders: Objektif Değişimi Nasıl Yapılır?

Bu videoda DSLR veya aynasız fark etmeden objektifi değişebilen bütün makinelerde objektif değişimini öğreneceğiz.

10. Ders: Diyafram

Diyafram nedir? Diyafram nasıl ayarlanır? Diyafram nasıl ayarlanmalı? Diyafram ne işe yarar? Doğru diyafram ayarı seçimi nasıl yapılır? Net alan derinliği nedir? Fotoğrafta arka plan bulanıklığı nasıl sağlanır? Fotoğrafta arka plan bulanıklığı nasıl giderilir?

11. Ders: Enstantane Süresi

Enstantane nedir? Enstantane süresi nedir? Enstantane süresi nasıl ayarlanır? Fotoğrafın çekilme süresi nasıl hesaplanır? Fotoğraf çekim süresinin etkisi? Hareketli konuları fotoğraflamak. Pan etkisi nedir? Blur etkisi nedir? Fotoğrafta ışıkla boyama nasıl yapılır? Fotoğrafta ışıkla yazı yazma nasıl yapılır?

12. Ders: Fotoğraf Makinesi Modları (P A S M ve ya P Av Tv M) nasıl çalışır? Nasıl kullanılır?

Fotoğraf makinelerinde bulunan modlar nedir? M Manüel mod S veya Tv Enstantane öncelikli mod A veya Av Diyafram öncelikli mod P Yarı otomatik mod Bu modlar nasıl kullanılır? Hangi konuda hangi mod seçilmelidir? Sadece tek bir rengin olduğu siyah beyaz fotoğraflar direk makinede nasıl çekilir? Sahne modları (Manzara – Portre – Spor – Macro vb.) nelerdir? Sahne modları nasıl kullanılır?

13. Ders: ISO Nedir? Fotoğrafta iso ayarı ne işe yarar?

Fotoğraf makinelerinde bulunan ISO ayarı ne demektir? Analog dönemde ASA olarak bilinen değerin işlevi nedir? ISO ayarı nasıl olmalı? ISO ne zaman yükseltilir? ISO ne zaman düşürülür? Gren – noise – kumlama neden oluşur? ISO nun perde hızı (enstantane süresi) etkisi nedir? ISO ışık etkisi nedir?

14. Ders: Işık Nedir? Doğal ve Yapay Işık Nedir?

Işık nedir? Doğal Işık Nedir? Yapay Işık Nedir?

15. Ders: Sert Işık / Soft Işık Kavramı

Sert ışık nedir? Sert ışık nasıl kullanılır? Soft Işık nedir? Soft Işık nasıl kullanılır? Konuya göre sert ve soft ışık kullanımı.

YAKINDA!

Ders: Panorama Fotoğraf

Panorama çekimi nasıl yapılır? Çekim sırasında nelere dikkat edilir? Bilgisayar ortamında nasıl birleştirilir? Photoshop veya Panorama Maker ile nasıl birleştirildiğini öğreneceğiz.

Ders: HDR Fotoğraf

HDR fotoğraf nasıl çekilir? HDR fotoğraf nasıl birleştirilir? HDR fotoğraf çekmenin faydaları nelerdir? HDR fotoğraf çekerken hangi ayarlar kullanılmalı?

KATEGORİLER

Erdem Zengin’in Udemy Platformu üzerinden Sıfırdan Uygulamalı Fotoğraf Kursu hakkında daha fazla bilgi almak için TIKLAYIN
erdemzengin.com.tr ziyaretçilerine özel indirim için TIKLAYIN
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Abone Ol.