Hayat Kavgası

Hayat Kavgası Sindelhöyük Hasır Atölyesi

Hayatın ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Ama en azından en fazla ne kadar süreceği az çok belli. Ve ortalama insan ömrü diye bir gerçeklik var. Çok fazla hayat çalışmakla, kavga etmekle geçiyor. Bu kavga iki insan arasında bir kavga değil. Kavgalı olduğumuz şey hayatın kendisi de değil. Kavgayı sanki kendimize karşı veriyoruz. Hayat Kavgası dediğimiz şey işte tam olarak bu. Sanki yaşamak için yaşamla kavga etmek zorundayız. Hem de kendimizle.

Kayseri Sindelhöyük Kamış İşçileri
Kayseri Sindelhöyük Kamış İşçileri

Hayat kavgası öyle kolay bir kavga da değil. Kimileri açlığa düşmemek kimileri varlığından olmamak için mücadele halinde. Ve bu mücadele en ağır ekmek kavgası verenler için. Kavgayı verene ödül yok ama kaybedene ceza çok ağır.

Kayseri Sindelhöyük Kamış İşçileri
Kayseri Sindelhöyük Kamış İşçileri

Sindelhöyük, Kayseri’nin Develi ilçesine bağlı bir mahalle. Kayseri’ye 55 km uzaklıkta bir yerleşim yeri. AKFOD (Aksaray Fotoğraf Sanatı Derneği) olarak 2023 yılının Mayıs ayında bölgeyi gezmeye gittiğimizde bu güzel insanlar ile zaman geçirdik. Hayatın içinden hikayeler var burada. Bütün yaşamın sıkıştığı dar alanda mücadele eden emekçiler. Kamış işçileri. Kayseri’de hasır üretimi için çalışıyorlar. Genç, yaşlı ve çocuklar. Ailece çalışıyorlar bu işte. Adı ekmek kavgası değil mi? Tam ismi üzerinde bir kavga bu.

Kayseri Sindelhöyük Hasır İşçileri
Kayseri Sindelhöyük Hasır İşçileri

Anlamamız gereken nokta belli. Hayat kavgası denilen şeyin sebebi de savaşçısı da biziz. İnsanoğlu, yaşamı kendisine çekilmez hale getirmek için elinden geleni yapan bir yapıya sahip. Bunu çözmek mümkün değil çünkü içgüdülerimiz bu yönde. Bizi bu hale getiren, teknolojimizden medeniyetimize, felsefemizden bilime kadar her şeyi bu kavgaya borçluyuz. Hem hayatla hem birbirimizle savaştık. Savaşlar sayesinde felsefe, bilim, teknoloji ve medeniyete sahibiz. Biz buyuz ve artık değişmemiz gereken döneme geldik. Artık savaşmaktan vaz geçmeliyiz. En azından birbirimizle savaşmaktan vazgeçmeliyiz.

Fotoğraf İnsan Portre Fotoğrafı Yaşam

Erdem ZENGİN

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok