Tele Objektifler (Dar Açılı Objektifler)

Odak uzaklıkları 50 mm den yüksek olan objektif türüdür. Görüş açıları 45 dereceden daha dardır. 1300 mm ye kadar uzanan seçenekleri bulunmaktadır.  Spor müsabakaları, vahşi yaşam, kuş fotoğrafçılığı gibi konuya yakınlaşma sorunu olan fotoğraf alanlarının vazgeçilmez objektif tipidir.

Tele Objektif

Net alan derinlikleri çok dardır. Bu durum arka planda kalan objelerin net gözükmesi oldukça zor hatta çoğu durumda imkânsızdır. Objektife yakın nesneler olduğundan küçük, bu nesnelerin arkasında kalan nesneler ise olduğundan büyük gözükür. Bu duruma Perspektif Yığılması denir.

Bu konunun videolu ve uygulamalı eğitimine sertifikalı UDEMY Kursu üzerinden katılmak ve ömür boyu sahip olmak için TIKLAYIN

Tuz Gölü Türkiye

Boyları oldukça fazladır. Objektif boyunun uzun olması ışık geçirgenliğini düşürdüğü için F değerleri fiyatlarını çok fazla etkiler. F değerini yükseltebilmek için objektifin ön merceğinin çapı oldukça büyür. Ön çapı küçük olanlarında ışık geçirgenliği 1:8,0 (F8,0) 1:16,0 (F16,0) gibi değerlere kadar düşer. F değeri 4 ve altında olanları çok maliyetlidir.

Objektifler seçimi yapılırken unutulmamalıdır ki tek alanda çalışan objektif çeşitleri daha verimlidir. Sadece normal açı olan 50 mm gibi. Mesela 10 – 20 mm, 14 – 24 mm gibi sadece geniş açı olan objektifler geniş açı çekimlerde daha verimlidir. Sadece dar açı (tele) olan (300 mm – 400 mm vb.) objektifler de aynı şekilde dar açı çekimler için daha verimlidirler.

Bol ışıklı günler

Videolu Anlatım
Erdem Zengin’in Udemy Platformu üzerinden Sıfırdan Uygulamalı Fotoğraf Kursu hakkında daha fazla bilgi almak için TIKLAYIN

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok