Hasandağı

Türkiyenin en güzel volkanı Hasandağı

Aksaray’ın en önemli doğal parçası Hasandağı’dır. Aksaray’a hangi yönden gelirseniz gelin sizi ilk o karşılar. Kapadokya’yı oluşturan en büyük volkanlardandır. 3268 m yüksekliği ile İç Anadolu Bölgesi’nin Erciyes Dağı’ndan sonra en yüksek dağıdır. Ovadan 1922 m yükselir ve bana göre bölgedeki dağların en güzeli de Hasandağı’dır.

Hasandağı zirvesi
Hasan Dağı eteğinde yaşam

Aksaray’ı ziyaret eden herkesin ilgisini çeker. Tarihinde Nora Antik Kenti’ne ev sahipliği de yapmış olan bu dağ sıradan bir dağ değildir. Adına yazılmış türküleri ve destanları da vardır. Bu çekiciliği ile Hasandağı birçok yerli ve yabancı dağcıyı kendisine çeker. Biz şehirde yaşayanlar onları görmesek de Hasandağı çok popülerdir.

Hasandağı ilkbahar mevsimi

Çocukluğumuzda ona bakar ve dört mevsim karlı olan zirvesinde ne olduğunu hep merak ederdik. Şimdilerde bütün dünyayı etkileyen küresel ısınmadan payını almış olan Hasandağı artık dört mevsim karlı değil. O güzel örtüsünü yaz aylarında kaybediyor artık.

Hasandağı yaz mevsimi
Hasandağı yaz mevsimi

Bir fotoğrafçı olarak onu o kadar çok seviyorum ki bunu tarif etmek oldukça zor. Fotoğraf tekniğinde kimi zaman başrol oyuncusu olan Hasandağı bizim için mükemmel bir fon. Güneşin doğumunu beklerken de güne veda ederken de onu seyretmeye doyamıyor ve her anını fotoğraflıyoruz.

Hasandağı kış manzarası
Hasandağı

Eteğinde çok şirin köylere ve kasabalara da ev sahipliği yapar Hasandağı. En meşhuru Helvadere’dir. Hem suyu hem gölü hem doğası meşhurdur Helvade’nin. Helvadere’nin tepesine çıkarsanız Nora’yı gezme şansınız olur. Muazzam bir tarihi vardır Nora Antik Kenti’nin. Bir gününüzü mutlaka ayırın bu muhteşem yere. Uzun ve güzel bir yürüyüş için hazırlıklı olmayı ihmal etmeyin.

Yüksek Kilise ve Hasandağı

İlimiz sınırlarında bulunan Güvecin Kayası, Çanlı Kilise, Yüksek Kilise gibi birçok tarihi yapının manzarası hep ona dönüktür. Bu da gösteriyor ki Hasandağı tarih boyunca heybeti ile birçok kişiye aşkını vermiş. Aksaray’da yaşayan herkes için vazgeçilmez bir güzellik. Bu güzelliği tarif etmek oldukça zor. Bu yüzden hep fotoğraflarda yansıtırız bu güzelliği. Bunun için bir fotoğrafçı olmaya da gerek yok. Cep telefonu ile de olsa hemen hemen herkes fotoğrafını çeker Hasandağ’nın. Birçok ressama da ilham kaynağı olmuştur.

Çanlı Kilise’den Hasandağı
Güvercinkayası Kazı Alanı – Çatalsu’dan Hasandağı
Güzelyurt (Gelveri) Hasandağı Manzarası

Hasandağı’na çıkmak için mutlaka bir profesyonel ile görüşün. Bu konuda Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz. Hasandağı’na çıkmak için Helvadere Kasabası’nın içerisinden araçla dağ evine kadar çıkabilirsiniz. Karbeyaz Otel’in yanından normal bir yürüyüşle patikalardan 6 saat gibi bir sürede zirveye ulaşabilirsiniz. Zirveye ulaştığınızda sizi Ekecik Dağı, Tuz Gölü ve en yakın dostu Erciyes Dağı manzaraları karşılar. Dört bir yanındaki coğrafyayı görürsünüz bütün güzelliği ile. Yürüyüş sırasında mevsime göre oldukça farklı kelebek türleri, çiçekler de görebilir, kayak da yapabilirsiniz. Şimdilerde Yamaç Paraşütü festivalleri ve uluslararası yarışmaları da yapılıyor Hasandağı’nda.

Hasan Dağı Bahar Ayları
Hasan Dağı Bahar Ayları
Hasan Dağı Bahar Ayları
Hasan Dağı Bahar Ayları
Hasan Dağı Bahar Ayları
Hasan Dağı Bahar Ayları
Hasan Dağı Bahar Ayları

Aksara’ın neresine giderseniz gidin gözünüz onu arar. Hatta uzun süre Aksaray’dan ayrılmışsanız şehre yaklaşır yaklaşmaz ona bakarken bulursunuz kendinizi. Bu önemli dağı her fırsatta ziyaret ediyoruz.

Hasan Dağı Bahar Ayları

İsmi kimilerine göre Hasan Dağı, kimlerine göre Hasandağ’dır. Sizin için hangisi doğru olursa olsun, önemli olan sizin için ne anlam ifade ettiği. Sevgiler, selamlar, bol ışıklı günler.


Hasandağı’nı izlemek! İyi seyirler


www.erdemzengin.comtr

Erdem Zengin’in kanalına abone olmak için TIKLAYIN
Erdem Zengin’in Udemy Platformu üzerinden Sıfırdan Uygulamalı Fotoğraf Kursu hakkında daha fazla bilgi almak için TIKLAYIN

erdemzengin.com.tr ziyaretçilerine özel indirim için TIKLAYIN
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok