Özel Amaçlı Objektifler

Objektifler konusunda başka sınıflandırmalara da bulunmaktadır. Bunlar özel amaçlı objektiflerdir. Bunlardan bazıları;

Macro Objektifler, yakın konuların büyük şekilde fotoğraflanmasıdır. Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük ayrıntıların fotoğraflanmasını sağlarlar.  Bu objektiflerin bir çoğu portre objektifi olarak da kullanılabilir ve oldukça iyi performans gösterirler.

Bu konunun videolu ve uygulamalı eğitimine sertifikalı UDEMY Kursu üzerinden katılmak ve ömür boyu sahip olmak için TIKLAYIN

Tilt Shift Objektifler. Bu objektif tipi makine üzerinden belirli açılarla bükülerek perspektifi ortadan kaldırırlar. Yani tabiatın bir kuralı olan birbirinin aynısı olan iki cisimden yakın olan daha büyük, uzak olan daha küçük görülür kuralı devre dışı kalır. Bütün objeler bize aynı mesafedeymiş gibi büyüklükte fotoğraflanır. Ancak bu durum öndekilerin ve arkadakilerin bulanık çıkmasına neden olur. Buna da Tilt Shift Efekti denir.

Bunlar gibi başka Starlight Camera (Işık Yükseltici Objektifler) ve Periskop Objektifler (Periscobe Objective) gibi özel amaçlı başka objektifler de bulunmaktadır.

Bol ışıklı günler dilerim

Erdem Zengin’in Udemy Platformu üzerinden Sıfırdan Uygulamalı Fotoğraf Kursu hakkında daha fazla bilgi almak için TIKLAYIN

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok